Ze względu na zbliżającą się do nas wielkimi krokami wiosnę, warto przyjrzeć się awangardowej formie relaksu na świeżym powietrzu. Mowa tu oczywiście o hamakach, które najprawdopodobniej powstały na Wyspach Karaibskich. Od razu spodobały się one Hiszpanom pod wodzą Krzysztofa Kolumba, którzy zaadaptowali ten jakże komfortowy sposób wypoczynku. Jak widać Kolumbowi zawdzięczamy więcej, niż odkrycie Ameryki.

Zanim zdecydujemy się na zakup hamaka, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem czyli gdzie chcemy go ulokować i kto będzie z niego korzystał.

Jeżeli hamak będzie przeznaczony dla osoby dorosłej, jego wymiary nie powinny być mniejsze niż 3,5 metra długości oraz 1,3 metra szerokości, natomiast dziecko zadowoli hamak o długości 2,5 metra i szerokości rzędu 1,2 metra.

Możemy także zdecydować się na hamak kolumbijski, który mieści więcej niż jedną osobę i jest idealny przy wypoczynku rodzinnym.

 

W przypadku jeżeli nasz hamak zawiśnie w ogrodzie warto zwrócić uwagę na walor estetyczny tj. jego kolor, gdyż przy barwach ciemniejszych ewentualne zabrudzenia będą mniej widoczne, bądź wcale.

Wybierać mamy z czego, ponieważ producenci zarzucają nas bogatą kolorystyką oraz wzorami. Najbardziej wyróżniają się hamaki ekwadorskie, które kuszą nas nasyconymi barwami i wymyślnymi wzorami.

Podczas zakupu musimy także zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie hamaka, które w przypadku modelu jednoosobowego powinno wynosić od 90 kg do 300 kg. Warto pytać też o gwarancję bezpieczeństwa, co jest szalenie ważne w przypadku hamaków dziecięcych.

 

 

 

 

Hamaki dzielimy na:

  • klasyczne – zawieszane na samych linach przytwierdzonych do punktów podparcia. Kluczową rolę odgrywa w tym wypadku elastyczność materiału. Klasyczny model jest łatwiejszy w przechowywaniu,
  • z poprzeczkąprzewleczoną przez boki hamaka – co daje nam napiętą powierzchnię i łatwiej się na taki hamak wspiąć, należy jednakże uważać, gdy z takiego hamaka korzystają dzieci, gdyż ta konstrukcja ma tendencję do wywracania się na drugą stronę,
  • fotele hamakowe – to jednoosobowe fotele wiszące, przypominające huśtawkę, nie są duże i zajmują mniej miejsca, możemy taki hamak zamontować w altanie. Do zamontowania wystarczy gałąź, bądź stelaż,
  • leżaki hamakowe – przypominają fotele hamakowe bez oparcia, korzystając z takich hamaków znajdujemy się w pozycji półleżącej, co sprzyja czytaniu książek. Tego rodzaju też nie montujemy pomiędzy dwiema podporami, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

 

Wybraliśmy już hamak, i co dalej? Teraz trzeba wybrać stelaż, który także spełnia ważną funkcję.

Stelaż wybieramy zgodnie z wymiarami zakupionego hamaka lub stelaż, który posiada możliwość regulacji, wtedy możemy go przeznaczyć do hamaków dla dorosłych oraz dziecięcych. Do ogrodu polecamy hamak drewniany, który to ładnie wtopi się w otoczenie i nie będzie kolidował ostrym kolorem z naturą.

 

 

 

 

Stelaż metalowy także posiada zalety, w szczególności jest on trwalszy i łatwiejszy w montażu.

 

 

 

 

 

Warto dostosować hamak do naszych indywidualnych potrzeb poprzez zakup akcesoriów, np. Poduszek, podpórek pod nogi, czy nawet barku hamakowego

 

 

 

 

Polecamy stronę www.whamaku.pl gdzie o hamakach wiedzą chyba wszystko.

Zapraszamy serdecznie!!

źródło: http://fachowydom.pl/hamaki/

 

0

Dodaj komentarz