Czy Wy też tak macie, że jak zamierzacie coś kupić, to najchętniej przewertowalibyście wszystkie możliwe oferty, żeby wybrać najlepszy produkt? Szukanie idealnego hamaka wśród tak szerokiego asortymentu na rynku może przytłoczyć i zniechęcić, dlatego warto najpierw zorientować się w kilku kwestiach, które ułatwią późniejsze poszukiwania. Dzisiaj podpowiem Wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze hamaka. Poruszę także temat miejsca użytkowania hamaków. Czy rzeczywiście istnieje podział na hamak do domu i hamak do ogrodu?

Hamak z frędzlami na stojaku

Hamak rodzinny Bossanova

Wybór hamaka – na czym się skupić?

Być może są wśród Was laicy, który po raz pierwszy zamierzają kupić hamak i nie zdają sobie nawet sprawy, że rodzajów hamaków jest naprawdę sporo. Zorientowanie się w nich przed rozpoczęciem poszukiwań może znacznie ułatwić ten proces i zaoszczędzić Wasz czas. Kiedy już wiemy, jakie hamaki nas interesują, możemy zawęzić zakres przeglądanych ofert, co zwiększa szansę na zakup odpowiedniego hamaka. Na co więc zwrócić uwagę, by trafnie wybrać hamak?

Rodzaj hamaka

Hamak brazylijski, hamak amerykański, hamak meksykański – co to właściwie znaczy? Może odnosić się to do miejsca produkcji danego hamaka lub do jego charakterystycznej konstrukcji. Po kolei:

Hamak klasyczny

To jest właśnie ten rodzaj hamaka, który najczęściej odpowiada naszym wyobrażeniom. Hamaki klasyczne otulają nasze ciało materiałem, dzięki czemu możemy odciąć się od świata zewnętrznego i pofrunąć myślami do krainy marzeń. Są bardzo komfortowe, co wpływa na jakość wypoczynku w hamaku.

Hamak klasyczny dwuosobowy Carolina

Hamak z drążkiem (zwany też hamakiem amerykańskim)

Jak sama nazwa wskazuje; te hamaki w miejscu łączenia materiału z linkami mają drążki, które zapobiegają zwijaniu się tkaniny. Hamaki w stylu amerykańskim zapewniają kontakt z otoczeniem, dlatego będą dobrym wyborem, jeśli planujemy w nich odpoczywać i jednocześnie uczestniczyć w towarzyskich rozmowach. Nie krępują ruchów, za to łatwiej z nich spaść, więc trzeba mieć się na baczności! 😉

Hamak jednoosobowy z drążkiem Breve

Hamak siatkowy (zwany też hamakiem meksykańskim)

Ten rodzaj charakteryzuje się luźnym splotem materiału, który tworzy ręcznie pleciona siatka. Z pewnością zapewnia najlepszą cyrkulację powietrza.

Hamak siatkowy z drążkiem

Fotel hamakowy (zwany też hamakiem brazylijskim)

To są dość popularne i znane hamaki w postaci wiszącego krzesła. Są świetnym wyborem, jeśli zamiast pozycji leżącej, wolelibyśmy wypoczywać w hamaku na siedząco. Zajmują też zdecydowanie mniej miejsca od standardowych hamaków.

Fotel hamakowy Habana

Hamak turystyczny

Ten rodzaj hamaka stawia na lekkość, mobilność i wodoodporność. Hamaki turystyczne stworzone są do podróży, by móc skorzystać z nich w różnych zakątkach świata. Krojem zbliżone są do hamaków klasycznych, różnią się od nich przede wszystkim materiałami, z których są wykonane.

Hamak turystyczny Silk Traveller Thermo

Wielkość hamaka

Rozmiar hamaka jest ważny ze względu na ilość osób, które chciałyby w nim wypoczywać, jak też miejsce, w którym hamak miałby się znaleźć. W zależności od wielkości hamaka różni się wartość jego maksymalnego obciążenia, musimy też wygospodarować więcej miejsca.

Hamak jednoosobowy

Idealny do wypoczynku w pojedynkę. Jego wymiary oscylują między 250-300 cm długości całkowitej oraz 100-140 cm szerokości materiału. Będzie to odpowiedni rozmiar dla mniejszego metrażu i ograniczonym miejscu w ogrodzie.

Hamak jednoosobowy Rio

Hamak dwuosobowy

Dla par lub dla osób, które lubią się rozłożyć. Długość całkowita w tym przypadku wynosi 300-370 cm, a szerokość materiału 140-170 cm. Hamaki dla dwóch osób mają najbardziej komfortowy i użytkowy rozmiar.

Hamak z drążkiem Brasilia

Hamak rodzinny

To są hamaki giganty, czyli hamaki XXL. Ich długość całkowita dochodzi do 400 cm, a szerokość do nawet 230 cm. Są to idealne hamaki dla całej rodziny – spokojnie zmieścicie się w nich ze swoimi pociechami. Jednak na hamak XXL trzeba poświęcić najwięcej miejsca.

Hamak sznurkowy King of Mexico XXL

Materiał hamaka

Surowiec oraz jego jakość ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Tanie hamaki mogą kusić atrakcyjną ceną, jednak trzeba liczyć się z ich potencjalnymi mankamentami. Hamaki od sprawdzonych marek często posiadają certyfikaty potwierdzające wykorzystywanie organicznej bawełny czy pozyskiwanie drewna ze zrównoważonych upraw. Kwestie ekologiczne to ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Najczęściej spotykamy:

Hamaki bawełniane

Które najczęściej goszczą w naszych ogrodach lub domach. Dużo zależy od jakości bawełny, z której wykonano hamak, gdyż ma ona wpływ na reakcję materiału na promieniowanie słoneczne, opady deszczu i czyszczenie. Rodzaj bawełny i sposób jej barwienia może także oddziaływać na naszą skórę, co powinny mieć na uwadze osoby alergiczne i ze skórą wrażliwą.

Tkanina hamaka rodzinnego Modesta

Hamaki z nylonu/poliamidu

Nylon należy do poliamidów, dlatego te dwie nazwy producenci stosują zamiennie. Chodzi tu o wytrzymałą, wodoodporną tkaninę, z której zrobione są hamaki turystyczne. Ten materiał jest bardzo lekki i cieniutki, dzięki czemu hamaki z nylonu możemy bez problemu zabrać ze sobą w podróż.

Hamak turystyczny TMO

Styl hamaka

Wygląd hamaka i to, czy się nam spodoba, czy też nie, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Na rynku dostępne są hamaki wzorzyste, pasiaste i jednolite, w przeróżnych kolorach. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, ale może warto wyodrębnić jakieś konkretne typy:

Hamaki z frędzlami / hamaki w stylu boho

Te dwie kategorie zostały ze sobą połączone, bo ich głównym elementem są oczywiście zwisające frędzelki. W tym stylu znajdziecie hamaki różnokolorowe, o klasycznych wzorach, jak i beżowe hamaki, o finezyjnych splotach w stylu boho.

Hamak z drążkiem Palacio w boho stylu

Hamaki jednolite

Klasyka sama w sobie. Pasują do każdej aranżacji i urzekają prostotą. Wystarczy dobrej jakości materiał i dopasowany do wystroju kolor.

Hamak z drążkiem HS

Hamaki etniczne

Te hamaki wyróżniają się kolorytem kulturowym Ameryki Środkowej i Południowej. Połączenia barw i wzorów od razu przenoszą nas w rejony barwnej Brazylii, Meksyku czy Kolumbii. Nie jest to propozycja dla każdego, ale Ci, którzy się zdecydują, z pewnością będą zachwyceni klimatem, jaki wprowadza etniczny hamak.

Hamak dwuosobowy Modesta

Hamak do domu czy hamak do ogrodu?

Kwestia, która wydaje się mieć ogromną wagę przy wyborze hamaka. Jednak gdy się nad nią zastanowimy, czy którykolwiek hamak MUSI być używany TYLKO na zewnątrz lub w domu? Oczywiście, że nie. Jeśli tylko macie ochotę zamontować hamak w swoim mieszkaniu – zróbcie to! Wszystko zależy od Waszych potrzeb i możliwości. Rozgraniczanie hamaków na te do domu i te do ogrodu nie ma większego sensu, bo z każdego hamaka możemy korzystać jak chcemy. Pamiętajcie o tym na zakupach. A skoro o zakupach mowa, zajrzyjcie na stronę whamaku.pl – to skarbnica najpiękniejszych hamaków w internecie ❤

Popularne wyszukiwania:

  • rodzaje hanakow z meksyku
0