Wiszące łóżka, czyli po prostu hamaki, to chyba najbardziej relaksujący i wakacyjny typ mebla. Powstały na Karaibach i do Europy przywędrowały wraz z pierwszymi kolonizatorami. Jeszcze do niedawna były zarezerwowane niemal wyłącznie do ogrodów, teraz jednak coraz śmielej wkraczają do wnętrz. Dzięki nim wystrój mieszkania nabierze wyjątkowego klimatu, a my zyskamy dodatkowe miejsce na relaks bez zastawiania podłogi.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów hamaków: 

  • Klasyczne – przywiązuje się je do drzew lub słupów za pomocą lin. Całość jest wykonana z tkaniny lub sznurka. To najpopularniejszy i z reguły najtańszy typ hamaków.
  • Z poprzeczkami – od tradycyjnych różnią się tym, że posiadają na krótszych końcach drewniane kije, które naciągają materiał. Dzięki temu są bardziej naprężone, a my nie zapadamy się w nich tak bardzo, jak w przypadku powyższych.
  • Hamaki-fotele – przypominają huśtawki. Podwiesza się je do gałęzi, sufitu lub na specjalnym stelażu. Jak wskazuje nazwa, możliwe jest w nich jedynie siedzenie.
  • Hamaki-namioty – rozwiązanie typu dwa w jednym. Ten typ pozwala spać na świeżym powietrzu, przy jednoczesnej ochronie przed owadami. Idealny na gorące, letnie noce.

Hamak do ogrodu 

W ogrodach najlepiej sprawdzają się modele klasyczne i z poprzeczkami. Można je też zabrać ze sobą na wakacje, np. na camping. Ich ceny różnią się znacznie i zależą głównie od materiału wykonania. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych, a najdroższe nawet powyżej 800 zł. Warto jednak wydać nieco więcej, żeby mieć pewność, że hamak wytrzyma nie tylko znaczne obciążenia, ale i zmienne warunki atmosferyczne. Gdy nie mamy w ogrodzie drzew, na których można by go zawiesić, ani nie chcemy stawiać żadnych słupów, jedynym wyjściem jest model ze stelażem. Jest to jednak większy wydatek – najtańsze zestawy kosztują ok. 1000 zł. Wymagają też sporej ilości miejsca. W zamian stelaż zapewnia dużą stabilność i można łatwo zmieniać jego położenie w obrębie ogrodu.

Hamak do domu i na taras

Klasyczny hamak można również wprowadzić do wnętrza. Trzeba jednak zamontować w ścianach haki, na których go zawiesimy. Niezbędna jest też spora ilość miejsca. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, który cieszy się dużą popularnością, jest hamak-fotel. Nie wymaga on aż takiej przestrzeni, a do tego ma ciekawy wygląd. Najczęściej wprowadza się takie modele w salonach, sypialniach i na balkonach. Szczególnie dobrze pasują do wnętrz urządzonych w stylach boho, skandynawskim, ale też w nowoczesnych.

Źródłó: kobieta.onet.pl/dom/hamaki-do-mieszkania-i-ogrodu

0

Dodaj komentarz