Wśród Twoich ogrodowych mebli nie ma jeszcze hamaka? Pora to zmienić. Ten południowoamerykański wynalazek bije rekordy popularności głównie dzięki temu, że jest wyjątkowo wygodny.
Rodzaje
Jeśli na myśl „hamak” ukazuje Ci się przed oczami sieć rybacka przywiązana do drzew za pomocą liny, pora nabrać szerszej perspektywy. Rodzajów hamaków jest coraz więcej, a ich bogate wzornictwo cieszy oko i stanowi świetną ozdobę ogrodu.
Żeby nie pogubić się w ofercie, warto wiedzieć, że hamaki dzielą się na kilka rodzajów:
Hamaki tradycyjne
Są to hamaki, które przywiązuje się do drzew za pomocą lin lub ustawia się na ziemi w specjalnym stelażu (stojaku). Nieobciążone, zwijają się w „naleśnik”, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Są wygodne i przede wszystkim – trudno z nich wypaść. To tradycyjna forma hamaków, która przyjechała do nas z Ameryki Południowej wraz z Krzysztofem Kolumbem. Używali ich między innymi żołnierze marynarki wojennej i astronauci ze statku Apollo.
Hamaki z DRĄŻKIEM
Od tradycyjnych różnią się tym, że posiadają po bokach drewniane kije, które naciągają materiał. Sprawiają, że nieobciążony hamak wisi równolegle do podłoża i dopiero pod wpływem obciążenia, ugina się. W takim hamaku nie zapada się tak głęboko, jak w hamaku tradycyjnym, można za to podziwiać otaczający krajobraz. Niestety, hamaki z drązkiem są wywrotne, więc nie są najlepszym wyborem, jeśli mają korzystać z nich dzieci.
Hamaki-fotele
Są to hamaki przeznaczone dla osób, które nie przepadają za wypoczynkiem w pozycji horyzontalnej i wolą relaks z kubkiem kawy lub herbaty w ręku. Do montowania takich hamaków nie potrzebujesz dwóch drzew, co najwyżej mocnej gałęzi, haka lub stelaża. Taki hamak przypomina huśtawkę, ale jak twierdzą użytkownicy, jest od niej dużo wygodniejszy.
Hamaki dla dzieci
Jeśli jesteś rodzicem, przyda Ci się specjalny hamak dla dzieci. Rodzajów jest wiele – klasyczne (w wersji „mini”, dla starszych dzieci), krzesełka (dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć), z usztywnianymi bokami i pasami bezpieczeństwa (w formie kołyski, dla najmłodszych), czy niestandardowe (np. takie, które mają formę wiszącego na ziemią tunelu). Oto przykłady:
Innym podziałem, z którym możesz się spotkać wybierając hamak, jest podział ze względu na kraj pochodzenia. Dotyczy on hamaków importowanych z Ameryki Południowej. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:
Hamaki meksykańskie
Hamaki meksykańskie są wykonane z drobno plecionej siatki. Dzięki temu nie ważą wiele (ok. 1-1,5 kg) i idealnie nadają się dla podróżników. Są wygodne, bo dopasowują się do kształtu i ułożenia ciała.
Hamaki brazylijskie
Są wykonane z bawełnianego płótna i frędzli, które w dzień zwisają po bokach i zdobią hamak, a wieczorem chronią przed chłodem.
Hamaki ekwadorskie
Charakteryzuje je bogactwo kolorów i to, że są wykonane z ręcznie tkanego materiału. Jeśli zależy Ci na jaskrawożółtym hamaku, który ożywi ogród, to dobry wybór dla Ciebie.
Hamaki kolumbijskie
Dzięki szerokiej pętelce, powierzchnie leżenia w tych hamakach jest wyjątkowo duża. Podobnie jak hamaki ekwadorskie, są wielokolorowe.
Zapraszamy na naszą stronę: www.whamaku.pl