Często, zanim kupimy hamak lub tuż po jego zakupie zastanawiamy się jak go zamontować. Miałam podobnie dlatego postanowiłam podzielić się tym co udało mi się dowiedzieć przeglądając czeluścia internetu.
Niezwykle ważne przed rozpoczęciem instalacji hamaka jest sprawdzenie, czy punkty, do których chcemy go przytwierdzić są wytrzymałe. Sposób wieszania hamaków zależny jest od typu hamaka. Istnieją na rynku hamaki klasyczne i hamaki z drążkiem, które wymagają zawieszenia pomiędzy ścianami, drzewami lub innymi stabilnymi punktami zawieszenia.
Te dwa typy hamaków różnią się od siebie sposobem zawieszenia.
Jeżeli chodzi o odległość, między punktami zawieszenia (ścianami, drzewami), to u obu typu hamaków jest podobna zasada. Ważne, aby punkty mocowania hamaka były oddalone od siebie minimum 3 metry. Idealnie, gdyby odległość wynosiła od 3,5 do 4,5 m. Nie ma ograniczenia, jeżeli chodzi o maksymalną odległość. W tej sytuacji należy jednak pamiętać, że im większa jest odległość, tym wyżej trzeba zamontować hamak i tym dłuższych linek montażowych musimy użyć.
Różnica w zawieszeniu pomiędzy hamakiem klasycznym a hamakiem z drążkiem występuje natomiast w wyliczaniu wysokości punktów zawieszenia. Wysokość montażu hamaka klasycznego jest połową długości pomiędzy dwoma punktami zawieszenia. Wysokość zawieszenia hamaka z drążkiem jest ¼ długości pomiędzy punktami zawieszenia.
W obu przypadkach, aby w pełni cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem ważny jest kąt zawieszenia. W hamaku klasycznym odpowiedni kąt zawieszenia wynosi 30 stopni względem poziomu a w hamaku z drążkiem od 15 do 20 stopni.
Hamak nie powinien znajdować się mniej niż 30 cm nad ziemią, gdy na nim usiądziemy. Gdyby dotykał ziemi, należy skrócić linki.
Gdy już mamy wszystko wymierzone zostaje tylko wkręcić śruby i wyregulować linki. Tak na koniec dodam jeszcze, że warto wraz z zakupem hamaka zaopatrzeć się w akcesoria montażowe. Najwygodniejszą opcją jest zestaw do montazu.