Trudno pozwolić, by codzienny stres związany z rutyną przejął kontrolę nad naszym zdrowiem i życiem. Praca w godzinach od 9:00 do 17:00, podróż “do” i “z” pracy, zadbanie o wszystkie zadania i obowiązki – to nie wzmacnia Twojej energii. Dlatego ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na relaks, kiedy wrócisz do domu, zanim podejmie się jakiekolwiek obowiązki. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda?

Na szczęście można się zrelaksować, nawet jeśli masz trudności z rozwijaniem dobrych nawyków. Szukasz prostego rozwiązani? Bujanie w hamaku! Wiele osób zgodzi się z faktem, że relaks w hamaku jest jednym z najlepszych sposobów na “odpłynięcie” i skupienie się na chwili. Dlaczego tak jest? Spróbujmy wyjaśnić, co powoduje kojące odczucia bujania, wyjaśniając, jak działa układ przedsionkowy.

Tak jak oczy i uszy wychwytują informacje wzrokowe i słuchowe tak receptory układu przedsionkowego wychwytują informacje o ruchu, zmianie kierunku ruchu, zmianie położenia głowy i sile grawitacji. Dzięki tak różnym informacjom uzyskiwanym poprzez receptory tego systemu mózg może rozwijać wiele funkcji niezbędnych w naszym rozwoju. Doznania płynące z wykonywanych przez ciało ruchów umożliwiają coraz lepsze poznawanie własnego ciała, jego granic i możliwości oraz relacji z otoczeniem. Prawidłowa praca systemu przedsionkowego wpływa na bezpieczeństwo grawitacyjne, ruch i równowagę, napięcie mięśniowe, postawę, ruchy gałek ocznych, obustronną koordynację, przetwarzanie słuchowo-językowe, przetwarzanie wzrokowo-przestrzenne, planowanie ruchu, poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Dzięki systemowi przedsionkowemu jesteśmy w stanie rozwijać i utrzymywać właściwe napięcie mięśniowe. Napięcie mięśniowe to nie to samo co siła mięśni, ale pozwala nam ono utrzymać nasze ciało w określonej pozycji przez wystarczająco długi czas jaki jest niezbędny do wykonania jakiegoś zadania. System przedsionkowy np. pomaga nam w utrzymaniu głowy podczas pracy przy biurku. Oczywiście system przedsionkowy pozwala nam utrzymywać równowagę podczas wykonywania wielu czynności w tym oczywiście chodzenia. Są też mniej znane mechanizmy w rozwoju i koordynacji których uczestniczy system przedsionkowy. Jedną z ważniejszych, która odgrywa ogromna rolę w rozwoju percepcji wzrokowej i tym samym rozwoju umiejętności np. czytania – koordynacji ruchów oczu z ruchami głowy. Taki specyficzny rodzaj koordynacji ruchów oczu z ruchami głowy zachodzi podczas czytania, pisania, śledzenia poruszających się przed nami obiektów, a nawet oglądania filmu. Bez właściwych informacji z receptorów układu przedsionkowego i prawidłowej ich integracji wszystkie te mechanizmy mogą być zaburzone. System przedsionkowy ma również wpływ na rozwój percepcji słuchowej i niektórych mechanizmów związanych z mową . Nie jest to tylko prosty narząd dzięki któremu utrzymujemy równowagę to wysoce skomplikowany system mający wpływ na wiele funkcji.

To prowadzi nas do skutków, jakie system przedsionkowy wywiera na zdrowie psychiczne. Nasze ruchy mogą nas stymulować lub relaksować. Kiedy delikatnie kołyszemy się w hamaku, uruchamiany jest nasz układ przedsionkowy. Ruchy te pomagają tymczasowo spowolnić naszą aktywność mózgu, pozwalając nam się zrelaksować. Niektóre badania wykazały, że kołysanie w hamaku może przyspieszyć tempo zasypiania. Powoduje to również głębszy stan snu niż w łóżku. Kołysanie w hamaku może wydłużyć czas snu REM. Te fakty są bardziej zaskakujące niż nam się wydaje. Jak uspokaja się dziecko? Jak zrobić, aby zachęcić je do snu. Kołysze się je delikatnie. Hamak robi to samo dla osoby dorosłej.
Z tych powodów wiele osób wydaje się być bardziej czujnymi i odświeżonymi po dobrej drzemce w hamaku. Ponieważ lepiej śpisz w hamaku, będziesz bardziej wydajny, gdy się obudzisz. W rezultacie będziesz miał mniej trudności z koncentracją w ciągu dnia. Ponadto twój system przedsionkowy pomoże ci skupić się, eliminując pewne zakłócenia.

Poza korzyściami dla zdrowia psychicznego sen w hamaku pomaga również poprawić krążenie i ciśnienie krwi. Może również zmniejszyć gromadzenie się toksyn w organizmie.

Wszystkie wymienione przez nas korzyści pomogą zmniejszyć poziom stresu. Oczywiście hamak nie jest magicznym lekarstwem. Jeśli jednak połączysz je ze zdrowymi nawykami, szybko zauważysz pozytywne zmiany.

0

Dodaj komentarz