nocowanie w hamaku

Czy nie spadnę w nocy?

Wydaje mi się, że to niemożliwe. W momencie położenia się w hamaku, jego brzegi tworzą napięte bandy, które stabilnie trzymają ciało w środku. Minimalnym ryzykiem obarczone jest wsiadanie i wysiadanie z hamaka, ale i tu trzeba naprawdę się starać, żeby z niego wypaść. Podczas testów ćwiczyłem mocne bujanie, akrobacje nad wodą, przechodzenie z leżenia do siedzenia i spowrotem. Tylko raz udało mi się wypaść z hamak, kiedy przypadkiem próbowałem usiąść na jego brzegu.

Czy w hamaku mogą spać dwie osoby?

Teoretycznie tak, chociaż wydaje mi się, że to nie będzie wygodny nocleg. TTTM oferuje hamaki 2, 3 i więcej osobowe (potężny mammut), ale wydaje mi się, że to opcja jedynie, dla tych którzy lubią mocne przytulanie

Jaka jest wytrzymałość hamaka?

Choć materiał wygląda na cienki i delikatny, to producent deklaruje odporność do 200 kg. Można temu wierzyć. Podczas testów użyczałem hamak osobom ważącym ponad 100 kg, ładowaliśmy się do niego w parę osób. Wszystko znosił bez najmniejszego trzasku czy innych niepokojących dźwięków. Przed mocnym obciążeniem warto zadbać o solidne mocowanie i napięcie lin.

W jakiej temperaturze można spać w hamaku?

Podobno w każdej. Serio, są osoby, które nocują w hamakach nawet na mrozie zimą. Jednak nie obędzie się tutaj bez dodatkowego sprzętu. Przy przeciętnym śpiworze, długim ubraniu latem komfortowa temperatura to min. 15 st. Trzeba pamiętać, że najzimniej jest zaraz przed wschodem słońca.

hamak z daszkiem
Czy daszek jest konieczny?

Nic nie może równać się do spania pod gołym niebem, ale na to można sobie pozwolić wyłącznie w ciepłe noce, kiedy mam gwarancję, że nie będzie padać, nic nie spadnie na nas z drzewa. Dodatkowe akcesoria ujmują nieco z tej romantyki, ale też poprawiają komfort. Generalnie spanie w hamaku z tarpem i moskitierą jest podobne do noclegu w namiocie.

Czy moskitiera jest niezbędna?

To zależy jak bardzo narażeni jesteśmy na ukąszenia komarów. Podczas noclegów większość ciała chroni śpiwór, jednak ukąszenia na twarzy czy dłoniach, to również nic przyjemnego. Przy spaniu “na dziko” w nieznanych miejscach, lepiej ją mieć. Jeśli chcemy spać np. na domowym balkonie czy tarasie, to może okazać się zbędna. Trzeba też pamiętać, że moskitiera pozwoli utrzymać w hamaku trochę więcej ciepła.

hamakowanie

Czy łatwo to wszystko rozłożyć? Jak długo to zajmuje?

Po kilku pierwszych razach rozkładanie całego zestawu staje się banalne i można to zrobić w kilka minut. Najważniejsze jest dobranie miejsca z odpowiednią odległością między drzewami.  W optymalnych warunkach i drobnej wprawie, rozłożenie hamaka zajmie ok. minuty, moskiteira i tarp to kolejne 4-5 min.

Jakich lin używać?

Liny do wieszania hamaka nie są dołączone do zestawu. TTTM oferuje je dodatkowo w dwóch wersjach. “Nautical Ropes” (liny marynistyczne) od długości 2x 2,5 m. To podstawowe liny, które wystarczą do zawieszenia hamaka w przypadku chudszych drzew oddalonych od siebie o ok 3,5 – 4 m.  Natomiast “Tree-Friendly Straps” posiadają w zestawie dodatkowo taśmy parciane, które zmniejszają nacisk punktowy na korę drzew, a jednocześnie wydłużają zestaw o ok. 1m. Te drugie dają większą swobodę w mocowaniu hamaka. Jeśli zależy nam na dużej elastyczności to dobrze mieć oba zestawy, żeby móc je ze sobą łączyć.  Zdarzało mi się wieszać hamak na drzewach o średnicy ok. 2 m, albo oddalonych o 10 m i wtedy przedłużenie było niezbędne.

Źródło: https://szlakiprzygody.pl/hamak-ticket-to-the-moon-na-rowerze-cz-2-nocleg-w-hamaku/

0

Dodaj komentarz