Sztuka produkcji hamaków, czyli jak powstaje hamak.

Podstawą produkcji hamaków jest wiele lat doświadczeń wielu pokoleń. Każdy etap produkcji wykorzystuje tylko najwyższej jakości surowce , które są przetwarzane przez ludzi z dużym doświadczeniem w produkcji hamaków .

Hamaki w zasie produkowane są w niezmieniony sposób od czasów kiedy Hiszpanie po raz pierwszy zawitali do Ameryki. Być może jedynym udogodnieniem i wynalazkiem europejskim jest pedał przy krosnach. Zatem chociaż niektóre urządzenia zostały przystosowane do osiągnięcia większej wydajności, rzemieślnicy nadal korzystają z tych samych procedur tamtej epoki: suszą na słońcu nici i wykonują splot materiału ręcznie, używają tych samych narzędzi ręcznych: kądzieli, grzebieni, wyplatając nic na krosnach. Nitki są używane do wytworzenia materiału, nie zawierają aminokwasów i są bardzo odporne .

Rzemieślnicy zajmują się projektowaniem materiałów i produkcją niezbędnego surowca, który dostarczany jest do rodzin tkackich. W procesie produkcji zaangażowaniu są mężczyźni i kobiety. Kobiety są odpowiedzialne za przygotowanie materiałów, szycie, montaż i składanie hamaków. Mężczyźni przygotowują osnowy i sploty materiału .

Hamaki wywodzą się z Brazylii i zaczęły być produkowane w
Mezoameryce w erze przed najazdem Hiszpan. Zostały one pierwotnie wykonywane z pita (roślin) i były ręcznie tkane. Wykorzystywanie płótna w produkcji hamaków rozpoczęło się  około 100 lat temu, jako dodatek do linii produktów włókienniczych. To był przełom, który spowodował ułatwienie produkcji i rozpowszechnienie się hamaków na całym świecie.

0

Dodaj komentarz