Wcześniaki na oddziale noworodkowym Kliniki Niterio UTI (Rio de Janeiro) są leczone w małych hamakach. Pozycja, jaką zajmują w hamaku, przypomina ich pozycję w macicy matki, co przyspiesza ich regenerację. W szpitalu znajduje się 10 bawełnianych hamaków zainstalowanych w inkubatorach.

Umieszczone w tych małych hamakach z tkanin, dzieci zmniejszają częstość oddechów i tętno, wydają mniej energii i szybciej się regenerują. Dyrektor szpitala stwierdził, że „Hamak utrzymuje dziecko w cieple i staje się bliższym matce, jak również usuwa nacisk ze wszystkich urządzeń technologicznych znajdujących się wokół niego”.

W hamaku wcześniak jest spokojniejszy i mniej przeszkadzają mu wszystkie urządzenia. Niektóre z matek mówią, że zdarzało się nawet, iż maluszki zaczynały płakać. Kobiety kołysały dzieci w hamaku i te natychmiast się uspokajały. Wcześniaki przechodzą codzienne ćwiczenia fizjoterapeutyczne w celu stymulowania oddychania i rozwoju układu nerwowo-motorycznego. Hamaki ułatwiają pracę lekarzom, ponieważ dzieci są bardziej zrelaksowane i mniej płaczą.

Jeden z koordynatorów projektu, zauważył, że dzieci bawią się ramionami, a czasem kładą nogę na krawędzi hamaka, co jest dowodem na to, że jest im wygodnie.

0

Dodaj komentarz